Zaman akıp giderken beraberinde cildimizden çok şey götürür; nem, dolgunluk ve ışıltı en erken farkedilen kayıplardır. Yaşla beraber ayna karşısında güzelliğimizin her geçen gün biraz daha farklı ve istenmeyen bir yöne doğru gittiğine şahitlik ederken, bizler de güzelliğimiz için çeşitli çıkış yolları ararız.
Sağlık ve güzellikteki bilimsel gelişmeler hızla güzelliğimiz lehine ilerlerken, bu gelişmelerin olumlu etkisini arttırıp, ek olarak cildimize birbirinden farklı ve eşsiz ek faydalar da kazandıracak doğadaki gizli hazinelerin ne kadar farkındayız? Esansiyel (uçucu) ve sabit yağlar etrafımızda bizi çevreleyen rengarenk çiçeklerden ve birbirinden değerli bitkilerden çıkarılan ve çıkarılmayı bekleyen eşsiz hazinelerdir.
Haydi hep beraber çiçeklerin ve bitkilerin gizemli ve eşsiz dünyasına kısa bir yolculuk yapalım ve bitkilerin ruhunun güzelliğimize güzellik katmasına izin verelim.

* Bitkisel yağlar cildimize nasıl etki eder?
Bitkisel yağlar, içeriklerinde bulunan aromatik maddeler, flavonoidler, karotenoidler, fitosteroller, eser elementler, mineraller gibi yüzlerce bileşik sayesinde hücresel düzeyde etkileşim yaparak cildin nem düzeyinin artması, güneşe karşı koruyucu etkilerin oluşması (belirli bitkisel yağlar için geçerlidir), ciltte lifting yani toparlayıcı etkilerin ortaya çıkması, ciltte lekelerin azalması veya oluşmaması, ince kırışıklıkların azalması ve cilde ışıltı verilmesi gibi onlarca olumlu etkiyi gerçekleştirir.
* Hangi bitkisel yağlar cilt için uygundur?
Genel olarak bitkisel yağların yarıdan fazlası cildimiz için faydalıdır. Ancak melek otu yağı, keten tohumu yağı, limon çimeni yağı, sarı kantaron yağı, yalancı iğde yağı, bergamot yağı kullanırken dikkatli olmak gerekir çünkü bu yağlar sayısız faydaları olması yanında cildimizde kalıcı ve istenmeyen lekelenmelere sebep olabilir.
* Her bitkisel yağ her yaşta veya her bireyde kullanılabilir mi?
Maalesef her bitkisel yağ her yaşta ve bireyde kullanılmaz. Örneğin zufa otu yağının çocuklarda kullanımı önerilmez. Bunun yanında adaçayı yağı gebelerde ve gebelik düşünen kadınlarda düşüklere yol açabilir.
* Bitkisel yağlarla ilgili bilimsel çalışmalar yapılmış mıdır?
Bitkisel yağların olumlu etkileri ile ilgili özellikle son yıllarda yüzlerce sayıda çalışma yapılmıştır ve yapılmaktadır. Bitkisel yağların sadece cildin yüzeyinde değil daha derin hücresel boyutta (sinir hücreleri de buna dahil) biyokimyasal reaksiyonlarla dokularda iyileştirici etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Designed with Mobirise ‌

Offline Web Creator